Geplaatst op 29 oktober 2019

Een kerk zonder Bijbel zullen we niet zo snel tegenkomen. De Bijbel is voor christenen het belangrijkste boek dat er is. Dit omdat het door God geopenbaarde waarheid ofwel ‘het woord van God’ bevat. Vroeger konden de meeste mensen niet lezen en werd voorgelezen uit de in het Latijn geschreven Bijbel. In 1618 gaf de belangrijkste kerkelijke vergadering de synode, die toen in Dordrecht gehouden werd, opdracht om een vertaling naar het Nederlands te maken, naar een voorbeeld van de James King versie uit 1611. De Staten-Generaal werd gevraagd de vertaling te financieren. Pas in 1626 stemde de Staten-Generaal daarmee in, waarna de vertalers aan de slag gingen. Negen jaar later was de vertaling gereed en in 1637 mocht de Statenvertaling of Statenbijbel voor het eerst gedrukt worden. Tussen 1637 en 1657 werden er een paar honderdduizend exemplaren gedrukt. Aan de Statenvertaling ontleende uitdrukkingen als ‘op handen gedragen’ en ‘in het zweet zijns aanschijns’ zijn niet meer weg te denken uit de Nederlandse taal. Op de kansel in de Oude kerk ligt zo'n oude Bijbel. Voor de kenners een echte ‘Nicolaas Goetzee Bijbel’, gedrukt in Gorinchem en deze dateert uit 1748. Deze Bijbel ligt er al heel lang en is door het gebruik en natuurlijk ook de tand des tijds inmiddels behoorlijk beschadigd en versleten. Een restauratie gaat helaas heel erg veel geld kosten. Toch kwam daar de oplossing. Een lid van onze wijkgemeente, de familie Muller, wilde ons graag een Statenbijbel ter beschikking stellen. Aan deze Bijbel, een exemplaar gedrukt door Jacob en Pieter Keur uit Dordrecht in 1714, zaten wel wat kleine beschadigingen. Dankzij de hulp van het Statenbijbelmuseum in Leerdam is dit historisch erfgoed hersteld en weer een prachtig exemplaar geworden. Wij hopen zondagmorgen 3 november a.s. voor de ochtenddienst de Statenbijbel om te wisselen wetende dat onze oude Kanselbijbel natuurlijk behouden zal blijven voor de Oude Kerk en in een vitrinekast ten toon zal worden gesteld. Wij nodigen u graag uit hierbij aanwezig zult zijn.

De kerkrentmeesters

De statenbijbel op de kansel

Recente berichten

  Er is 1 recent bericht dat alleen zichtbaar is voor leden. Log in om het te bekijken.